close
Премиера
 
26688_-_254

Список на номинации за „Златен глобус“

Рашида Џоунс, Вуди Харелсон и Софија Вергара, ги објавија номинациите за 69-тите по ред награди „Златен Глобус“. Церемонијата ќе се одржи на 15-ти јануари 2012 година.

„HBO“ освои најмногу номинации помеѓу ТВ мрежите. „Милдред Пирс“ освои 4 номинации, а во борбата за награда се и Кејт Винслет и Рејчел Вуд. Серијата „Апсолутна власт“ има 3 номинации, а Питер Динклиџ е номиниран во категоријата за најдобра машка споредна улога. „Синема Верите“ и „Too big to fail“ исто така се закитија со по 3 номинации, додека „Игра на тронови“ и „Просветлени“ имаат 2 номинации. Томас Џејн е номиниран за „Очаен“.

1. Најдобар филм - драма

• „The Descendants“ (2011)
• „The Help“ (2011)
• „Hugo“ (2011)
• „The Ides of March“ (2011)
• „Moneyball“ (2011)
• „War Horse“ (2011)

2. Најдобар филм - комедија или мјузикл

• „The Artist“ (2011)
• „Bridesmaids“ (2011)
• „50/50“ (2011)
• „Midnight in Paris“ (2011)
• „My Week with Marilyn“ (2011)

3. Најдобар режисер

• Вуди Ален за „Midnight in Paris“ (2011)
• Џорџ Клуни за „The Ides of March“ (2011)
• Мајкл Хазанавициус за „The Artist“ (2011)
• Александер Пејн за „The Descendants“ (2011)
• Мартин Скорсезе за „Hugo“ (2011/II)

4. Најдобра машка улога во драма

• Џорџ Клуни за „The Descendants“ (2011)
• Леонардо ДиКаприо за „J. Edgar“ (2011)
• Мајкл Фасбендер за „Shame“ (2011)
• Рајан Гослинг за „The Ides of March“ (2011)
• Бред Пит за „Moneyball“ (2011)

5. Најдобра женска улога во драма

• Глен Коуз за „Albert Nobbs“ (2011)
• Виола Дејвис за „The Help“ (2011)
• Руни Мара за „The Girl with the Dragon Tattoo“ (2011)
• Мерил Стрип за „The Iron Lady“ (2011)
• Тилда Свинтон за „We Need to Talk About Kevin“ (2011)

6. Најдобра машка улога во мјузикл или комедија

• Жан Дужардан за „The Artist“ (2011)
• Брендан Глисон за „The Guard“ (2011)
• Џосеф Гордон-Левит за „50/50“ (2011)
• Рајан Гослинг за „Crazy, Stupid, Love.“ (2011)
• Овен Вилсон за „Midnight in Paris“ (2011)

7. Најдобра женска улога во мјузикл или комедија

• Џоди Фостер за „Carnage“ (2011)
• Шарлиз Терон за „Young Adult“ (2011)
• Кристен Виг за „Bridesmaids“ (2011)
• Мишел Вилиамс за „My Week with Marilyn“ (2011)
• Кејт Винслет за „Carnage“ (2011)

8. Најдобра машка споредна улога во филм

• Кенет Брана за „My Week with Marilyn“ (2011)
• Алберт Брукс за „Drive“ (2011)
• Џона Хил за „Moneyball“ (2011)
• Виго Мортенсен за „A Dangerous Method“ (2011)
• Кристофер Пламер за „Beginners“ (2010)

9. Најдобра женска споредна улога во филм

• Беренис Бехо за „The Artist“ (2011)
• Џесика Частејн за „The Help“ (2011)
• Џанет МекТир за „Albert Nobbs“ (2011)
• Октавија Спенсер за „The Help“ (2011)
• Шајлин Вудли за „The Descendants“ (2011)

10. Најдобро сценарио за филм

• „The Artist“ (2011): Мајкл Хазанавициус
• „The Descendants“ (2011): Александер Пејн, Нет Факсон, Џим Раш
• „The Ides of March“ (2011): Џорџ Клуни, Грант Хеслов Бо Вилимон
• „Midnight in Paris“ (2011): Вуди Ален
• „Moneyball“ (2011): Стивен Заилиан, Арон Соркин, Стен Шервин

11. Најдобра оригинална филмска музика

• „The Artist“ (2011): Лудовик Борс
• „The Girl with the Dragon Tattoo“ (2011): Трент Резнор, Атикус Рос
• „Hugo“ (2011/II): Хауард Шор
• „War Horse“ (2011): Џон Вилијамс
• „W.E.“ (2011): Абел Корзениовски

12. Најдобра оригинална песна од филм

• „Albert Nobbs“ (2011) („Lay Your Head Down“)
• „Gnomeo & Juliet“ (2011): Елтон Џон, Берни Топин („Hello Hello“)
• „The Help“ (2011): Мери Џ. Блајџ, Томас Њуман, Харви Мејсон Џр. („The Living Proof“)
• „Machine Gun Preacher“ (2011) („The Keeper“)
• „W.E.“ (2011) („Masterpiece“)

13. Најдобар странски филм (не-англиско говорно подрачје)

• „The Flowers of War“ (2011)
• „In the Land of Blood and Honey“ (2011)
• „The Kid with a Bike“ (2011)
• „A Separation“ (2011)
• „The Skin I Live In“ (2011)

14. Најдобар анимиран филм

• „The Adventures of Tintin“ (2011)
• „Arthur Christmas“ (2011)
• „Cars 2“ (2011)
• „Puss in Boots“ (2011)
• „Rango“ (2011)


ТВ Категории

15. Најдобра ТВ серија - драма

• „American Horror Story“ (2011)
• „Апсолутна власт“ (2010)
• „Boss“ (2011)
• „Игра на тронови“ (2011)
• „Homeland“ (2011)

16. Најдобра ТВ серија - мјузикл или комедија

• „Просветлени“ (2011)
• „Епизоди“ (2011)
• „Glee“ (2009)
• „Модерно семејство“ (2009)
• „New Girl“ (2011)

17. Најдобра машка улога во ТВ серија - драма

• Стив Бушеми за „Апсолутна власт“ (2010)
• Брајан Кренстон за „Breaking Bad“ (2008)
• Келси Грамер за „Boss“ (2011)
• Џереми Ајронс за „Семејството Борџија“ (2011)
• Демијан Луис за „Homeland“ (2011)

18. Најдобра женска улога во ТВ серија - драма

• Клер Дејнс за „Homeland“ (2011)
• Миреј Ено за „The Killing“ (2011)
• Џулијана Маргули за „The Good Wife“ (2009)
• Медлин Стоув за „Revenge“ (2011)
• Кали Торн за „Necessary Roughness“ (2011)

19. Најдобра машка улога во ТВ серија - мјузикл или комедија

• Алек Болдвин за „30 Rock“ (2006)
• Дејвид Дуковни за „Californication“ (2007)
• Џони Галецки за „The Big Bang Theory“ (2007)
• Томас Џејн за „Очаен“ (2009)
• Мет ЛеБланк за „Епизоди“ (2011)

20. Најдобра женска улога во ТВ серија - мјузикл или комедија

• Лора Дерн за „Просветлени“ (2011)
• Зои Дешанел за „New Girl“ (2011)
• Тина Феј за „30 Rock“ (2006)
• Лаура Лини за „The Big C“ (2010)
• Ејми Полер за „Parks and Recreation“ (2009)

21. Најдобра мини серија или ТВ филм

• „Синема Верите“ (2011) (ТВ)
• „Downton Abbey“ (2010)
• „The Hour“ (2005)
• „Милдред Пирс“ (2011)
• „Too Big to Fail“ (2011) (ТВ)

22. Најдобра машка улога во мини серија или ТВ филм

• Хју Боневил за „Downton Abbey“ (2010)
• Идрис Елба за „Luther“ (2010)
• Вилијам Хурт за „Too Big to Fail“ (2011) (ТВ)
• Бил Наји за „Page Eight“ (2011) (ТВ)
• Доминик Вест за „The Hour“ (2011)

23. Најдобра женска улога во мини серија или ТВ филм

• Ромола Гараи за „The Hour“ (2011)
• Дајан Лејн за „Синема Верите“ (2011) (ТВ)
• Елизабет МекГоверн за „Downton Abbey“ (2010)
• Емили Вотсон за „Appropriate Adult“ (2011)
• Кејт Винслет за „Милдред Пирс“ (2011)

24. Најдобра споредна машка улога во мини серија или ТВ филм

• Питер Динклиџ за „Игра на тронови“ (2011)
• Пол Џамати за „Too Big to Fail“ (2011) (TV)
• Гај Пирс за „Милдред Пирс“ (2011)
• Тим Робинс за „Синема Верите“ (2011) (TV)
• Ерик Стоунстрит за „Модерно семејство“ (2009)

25. Најдобра споредна женска улога во мини серија или ТВ филм

• Џесика Ланг за „American Horror Story“ (2011)
• Кели Мекдоналд за „Апсолутна власт“ (2010)
• Меги Смит за „Downton Abbey“ (2010)
• Софија Вергара за „Модерно семејство“ (2009)
• Иван Рејчел Вуд за „Милдред Пирс“ (2011)

16-12-2011
Почитуван посетител, оваа веб-страна користи колачиња со цел обезбедување на веб услуги и функционалности што не би можеле да бидат обезбедени без употреба на колачиња. Со посетувањето и користењето на оваа веб-страна Вие ја давате вашата согласност колачињата да бидат преземени на Вашиот пребарувач. Можете да дознаете повеќе за колачињата и да ги промените поставувањата за колачињата тука.

НЕ ГО ПРИКАЖУВАЈ ПОВЕЌЕ