close
Премиера
 
43684_-_254
Извор: Europress / Getty Images

Педро Паскал во улогата на Оберин Мартел во „Игра на тронови“

Чилеанскиот актер Педро Паскал ќе го игра принцот од Дорн во четвртата сезона на „Игра на тронови“.

Најпоскакуваната улога од новата сезона му припадна на Педро Паскал. Имено, Оберин Мартел, принцот од Дорн, ќе биде портретиран од страна на Паскал кој е познат по учеството и во „The Good Wife“, „Red Widow“ и „Graceland“.

Оберин Мартел е дрзок, шармантен и итар принц од Дорн. Неговата сестра Елаја била брутално убиена од страна на Грегор Планината кога Лудиот Крал Ерис бил тргнат од тронот од страна на Роберт Баратеон и семејството Ланистер. Во четвртата сезона, Мартел ќе дојде во Кралебран со желба за одмазда.

Во врска со кастингот, Бениоф и Вејс велат: „Ова беше една од потешките задачи. Црвената змија, како што е прекарот на Оберин, е секси и шармантен, но во исто време и мошне опасен човек. Љубезен, но воден од омраза. Сите го сакаат и тој нив ги сака. Освен ако не се презивате Ланистер. Не беше лесно да се најде актер за оваа улога, но сега го имаме вистинскиот избор.“

02-07-2013 | Извор: Entertainment Weekly
Почитуван посетител, оваа веб-страна користи колачиња со цел обезбедување на веб услуги и функционалности што не би можеле да бидат обезбедени без употреба на колачиња. Со посетувањето и користењето на оваа веб-страна Вие ја давате вашата согласност колачињата да бидат преземени на Вашиот пребарувач. Можете да дознаете повеќе за колачињата и да ги промените поставувањата за колачињата тука.

НЕ ГО ПРИКАЖУВАЈ ПОВЕЌЕ