close
Премиера
 
39905_-_254
Извор: Europress / Getty Images

Комплетен список на добитници на „SAG Awards 2013“

Се одржа деветнаесеттото доделување на „SAG“ (Screen Actors Guild) наградите во центарот „Shrine Exposition“ во Лос Анџелес.
Во продолжение следува комплетниот список на добитници.

ФИЛМ

Најдобра актерска екипа
Silver Linings Playbook
Lincoln
Les Miserables
*ARGO
The Best Exotic Marigold Hotel

Најдобра главна машка улога
Бредли Купер, „Silver Linings Playbook“
*Даниел Деј Луис, „Lincoln“
Хју Џекмен, „Les Miserables“
Дензел Вашингтон, „Flight“
Џон Хоукс, „The Sessions“

Најдобра главна женска улога
Џесика Честеин, „Zero Dark Thirty“
Мерион Котилард, „Rust and Bone“
*Џенифер Лоренс, „Silver Linings Playbook“
Хелен Мирен, „Hitchcock“
Наоми Вотс, „The Impossible“

Најдобра споредна машка улога
Алан Аркин, „Argo“
Хавиер Бардем, „Skyfall“
Роберт де Ниро, „Silver Linings Playbook“
Филип Сејмор Хофман, „The Master“
*Томи ли Џонс, „Lincoln“

Најдобра споредна женска улога
Сели Филд, „Lincoln“
*Ен Хетавеј, „Les Miserables“
Хелен Хант, „The Sessions“
Никол Кидман, „The Paperboy“
Меги Смит, „The Best Exotic Marigold Hotel“

ТЕЛЕВИЗИЈА

Најдобра машка улога во тв филм или минисерија
*Кевин Костнер, „Hatfields & McCoys“

Вуди Харелсон, „Промена на играта“
Ед Харис, „Промена на играта“
Клајв Овен, „Хемингвеј и Гелхорн“
Били Пакстон, „Hatfields & McCoys“

Најдобра женска улога во тв филм или минисерија 

Никол Кидман, „Хемингвеј и Гелхорн“
*Џулијан Мур, „Промена на играта“

Шарлот Рамплинг, „Restless“
Сигурни Вивер, „Political Animals“
Алфр Вудард, „Steel Magnolias“

Најдобра машка улога во драмска серија
Стив Бушеми, „Апсолутна власт“
*Брајан Кренстон, „Breaking Bad“
Џеф Даниелс, „Вести“
Џон Хем, „Mad Men“
Демијан Луис, „Homeland“

Најдобра женска улога во драмска серија
*Клер Дејнс, „Homeland“

Мишел Докери, „Downton Abbey“
Џесика Ланг, „American Horror Story: Asylum“
Џулијана Маргулис, „The Good Wife“
Меги Смит, „Downton Abbey“

Најдобра машка улога во хумористична серија
*Алек Болдвин, „30 Rock“

Тај Барел, „Modern Family“
Луис Си Кеј., „Louie“
Џим Парсонс, „The Big Bang Theory“
Ерик Стоунстрит, „Modern Family“

Најдобра женска улога во хумористична серија
*Тина Феј, „30 Rock“

Еди Фалко, „Nurse Jackie“
Ејми Поулер, „Parks and Recreation“
Софија Вергара, „Modern Family“
Бети Вајт, „Hot in Cleveland“

Најдобра актерска екипа во драмска серија
„Апсолутна власт“
„Breaking Bad“
*Downton Abbey“
„Homeland“
„Mad Men“

Најдобра актерска екипа во хумористична серија
„30 Rock“
„Glee“
„The Big Bang Theory“
*„Modern Family“
„The Office“
„Nurse Jackie“

Најдобра екипа на статисти на филм
„The Amazing Spider-Man“
„The Bourne Legacy“
„The Dark Knight Rises“
„Les Miserables“
*„Skyfall“

Најдобра екипа на статисти во тв серија
„Апсолутна власт“
„Breaking Bad“
*Игра на тронови“
„Sons of Anarchy“
„The Walking Dead“

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО
Дик ван Дајк

29-01-2013 | Извор: The Hollywood Reporter
Почитуван посетител, оваа веб-страна користи колачиња со цел обезбедување на веб услуги и функционалности што не би можеле да бидат обезбедени без употреба на колачиња. Со посетувањето и користењето на оваа веб-страна Вие ја давате вашата согласност колачињата да бидат преземени на Вашиот пребарувач. Можете да дознаете повеќе за колачињата и да ги промените поставувањата за колачињата тука.

НЕ ГО ПРИКАЖУВАЈ ПОВЕЌЕ